Co to jest poligrafia?

Co to jest poligrafia?

Poligrafia to dziedzina techniki, której początki sięgają czasów Gutenberga, kiedy to, dzięki jego wynalazkowi, możliwe stało się powielanie materiałów na szerszą skalę, a wkrótce na skalę przemysłową. Poligrafia zajmuje się procesami wytwarzania druków. Dziś procesy te realizowane są z wykorzystaniem różnych metod, w zależności od tego, co chcemy wydrukować, na jakim podłożu i w jakim celu.

Szybki rozwój poligrafii

Na przestrzeni wieków w poligrafii zachodziły ogromne zmiany, ale najszybszy rozwój technik drukarskich nastąpił w momencie, gdy drukarnie rozpoczęły wdrażanie nowoczesnych technologii, dających możliwość realizowania wielu różnorodnych usług. Szybki rozwój poligrafii sprawił, że dziś możemy zlecić wykonanie nadruku nie tylko na podstawowym nośniku, jakim jest papier, ale również na innych podłożach, takich jak folia czy płótno. Co więcej, możemy oczekiwać, że powstanie ogromnej ilości odbitek nie zajmie zbyt wiele czasu. Procesy związane z drukowaniem i powielaniem materiałów na skalę przemysłową zostały zoptymalizowane w taki sposób, by drukowanie było szybkie, tanie i precyzyjne.

Poligrafia – drukowanie na potrzeby przemysłu i reklamy

Przemysł poligraficzny uznaje się za szczególną dziedzinę produkcyjną, obejmującą opracowywanie form drukowych oryginałów tekstowych i rysunkowych, a także drukowanie i powielanie kopii na masową skalę. Nie trudno się domyślić, odbiorcą tak wielu kopii mogą być firmy działające w branży przemysłowej bądź reklamowej. Oczywiście drukarnia obsługuje również klientów indywidualnych, którzy chcieliby zamówić wydruk zaproszeń ślubnych czy fototapety, niemniej największe znaczenie mają duzi klienci, zamawiający wydruk ogromnych ilości ulotek, broszur, katalogów, plakatów i opakowań. Poligrafia zajmuje się zatem drukowaniem na potrzeby przemysłu i reklamy.

Etapy produkcji poligraficznej

Poligrafia, a właściwie produkcja poligraficzna, dzieli się na trzy etapy. Pierwszy etap to prepress, który obejmuje przygotowanie do druku. Etap ten przebiega nieco inaczej w zależności od tego, czy mamy do czynienia z technologią analogową, czy cyfrową. Różnice dotyczą przede wszystkim wykonania formy drukowej. W przypadku technologii analogowej forma drukowa powstaje mechanicznie, fotochemicznie bądź za pomocą elektronicznego grawerowania, natomiast w przypadku technologii cyfrowej bardzo istotny jest udział komputera.

Drugi etap produkcji poligraficznej to press, czyli drukowanie. Drukowanie dzielimy na bezfarbowe (fotochemiczne, termochemiczne, elektrochemiczne), bezformowe (ink-jet, termotransferowe, elektrochemiczne) oraz z formą (wypukłe, płaskie, wklęsłe, farboprzenikalne).

Ostatni etap produkcji poligraficznej obejmuje wszystko to, co dzieję się z produktem po zakończeniu procesu drukowania. Mowa tu przede wszystkim o obróbce introligatorskiej, uszlachetnianiu druku oraz spedycji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *