fototapeta

Czy fototapeta nadal jest modna?

Dekoracje ścienne można podzielić na kilka kategorii, a jedną z nich stanowią produkty przeznaczone do przyklejanie bezpośrednio na ścianach. Mowa tu m.in. o naklejkach ściennych oraz fototapetach. Rosnącą popularność tych ostatnich zaobserwowana kilkanaście lat temu. W kolejnych latach fototapeta zdobiła ściany w rozmaitych wnętrzach mieszkalnych, ale również w biurowcach czy sklepach branżowych. A jak jest dzisiaj? Czy fototapeta nadal jest modna?

Fototapeta a tapeta ścienna

Fototapety mają wiele wspólnego z tradycyjnymi tapetami, ale nazw fototapeta i tapeta nie należy używać wymiennie na określenie tego samego produktu. Dlaczego? Bo chociaż zarówno fototapety, jak i tapety służą do przyklejania na ścianach i pełnią w pomieszczeniu funkcję dekoracyjną, nierzadko też przyklejane są przy użyciu takich samych klejów, to zupełnie inaczej się prezentują, inną mają fakturę, inny rodzaj wykończenia.

Czym charakteryzuje się tapeta?

Klasyczne tapety zazwyczaj wykorzystywane są do tapetowania całych pomieszczeń. Zastępują malowanie ścian, a przy okazji pozwalają na zakrycie trwałych plam i nierówności. Tapety, którymi pokrywa się wszystkie ściany w pomieszczeniu, najczęściej mają jasny kolor i zdobione są delikatnym wzorkiem. Posiadają też ciekawą strukturę – kiedy dotkniemy tapety, poczujemy, że jej powierzchnia nie jest gładka, a posiada liczne żłobienia.

Czym fototapeta różni się od tapety?

Fototapeta rzadko służy do tapetowania całego pomieszczenia. Zwykle przykleja się ją na jednej ścianie, albo jej fragmencie. Fototapeta może być zdobiona drobnym wzorkiem, ale w praktyce takie rozwiązanie spotyka się rzadko. Zdecydowanie częściej fototapeta przedstawia jakiś jeden obraz – pejzaż, budowlę, osobę lub przedmiot. Śmiało można powiedzieć, że zastępuje wieszane na ścianach obrazy i plakaty. Jej powierzchnia zazwyczaj jest gładka, pozbawiona charakterystycznych dla tapet wgłębień, ale może być zarówno błyszcząca, jak i matowa. Należy również zauważyć, że podłoże, na którym wykonana fototapetę, jest znacznie trwalsze od podłoża tapety, szczególnie jeśli chodzi o tapety papierowe.

Trendy w dekoracji wnętrz a fototapeta

Chociaż trendy wnętrzarskie ulegają częstym zmianom, fototapeta jest produktem, który od lat cieszy się dużą popularnością. Tego typu dekoracje ścienne nadal są w modzie, zmianą ulegają jedynie motywy przedstawione na fototapecie. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. fototapety ze zdjęć. Fototapeta z własnego zdjęcia to doskonały sposób na wyeksponowanie wyjątkowo udanej fotografii z wakacji, ważnej uroczystości, czy po prostu chwil mile spędzonych w gronie rodziny. Dobra drukarnia cyfrowa może wykonać fototapetę z dowolnego zdjęcia dostarczonego przez klienta. Ważne jedynie, by było to zdjęcie dobrej jakości. Jeśli nie dysponujemy własną fotografią, możliwe jest również pobranie lub zakupienie odpowiedniego pliku z banku zdjęć. Drukarnia może wykonać fototapetę w kolorach widocznych na fotografii, ale możliwe jest również zamówienie fototapety czarno-białej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *