Dynamiczny rozwój najnowszych technologii słusznie kojarzymy z branżą informatyczną i komputerami. Jednym z urządzeń peryferyjnych komputera jest drukarka. Urządzenie to realizuje proces drukowania, czyli nanoszenia wydruków na papierowe (najczęściej) podłoże. Oczywiście drukować można również na folii, płótnie czy metalu – wszystko zależy od rodzaju użytej drukarki
i zastosowanej technologii wydruku. Nijakim przeciwieństwem drukowania na płaskim podłożu jest drukowanie przestrzenne, do którego służy drukarka 3D.
Jak działa drukarka 3D?
Drukowanie przestrzenne jest przeciwieństwem frezowania. O ile w czasie frezowania dochodzi do stopniowego skrawania warstw materiału, o tyle drukarka 3D ma za zadanie te warstwy nakładać. Druk 3D opiera się na technologii przyrostowej, a stopniowe nakładanie warstw materiału budulcowego rozpoczyna się od zera.
Drukarka 3D realizuje proces drukowania na podstawie modelu 3D opracowanego w specjalnym programie komputerowym. Powstanie modelu 3D najczęściej poprzedza proces wymiarowania obiektów, realizowany przez zaawansowane urządzenia metrologiczne, jakimi są skanery 3D. Drukarka 3D odczytuje projekty przeznaczone do druku i rozpoczyna proces nanoszenia materiału. Jaki to materiał? Tutaj wiele zależy od tego, co zamierzamy drukować i do czego powstały przedmiot będzie wykorzystywany. Poza tym na rynku dostępne są różne rodzaje drukarek 3D, a każdy z nich może być przeznaczony do pracy z innym materiałem.
Rodzaje drukarek 3D
Urządzenia do druku przestrzennego różnią się od siebie procesami wytwórczymi, wykorzystywanymi materiałami, a także rodzajami obiektów, jakie można na nich wykonać. Niektóre drukarki 3D przeznaczone są do drukowania prostych, stosunkowo tanich elementów, inne służą do wytwarzania produktów o wysokiej trwałości, jeszcze inne sprawdzą się w przypadku elementów o wyjątkowo złożonej budowie, bardzo precyzyjnych. Ogółem wyróżnia się sześć głównych rodzajów technologii druku przestrzennego. W zależności od wyboru urządzenia, możliwe jest drukowanie z termoplastów, żywic światłoutwardzalnych, proszku gipsowego, sproszkowanych tworzyw sztucznych, sproszkowanych metali, a także druk z folii i papieru.
Ile kosztuje drukarka 3D?
Tutaj znowu musimy wrócić do rodzajów drukarek 3D oraz rodzajów materiałów wykorzystywanych w procesie drukowania. Ceny urządzeń są różne, ale nie mają racji ci, którzy twierdzą, że drukowanie przestrzenne jest kosztowne. Druk 3D w wielu przypadkach okazuje się najtańszą, najszybszą i najwygodniejszą metodą wykonywania elementów z tworzyw sztucznych i nie tylko. Zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o produkcji kilku czy maksymalnie kilkudziesięciu elementów. W przypadku produkcji wieloseryjnej lepszym rozwiązaniem będą inne metody wytwórcze, takie jak formowanie wytryskowe czy odlewnictwo.