Grafik a drukarz

Grafik a drukarz

Grafik a drukarz – jak układa się ich współpraca?

Tworzenie projektów graficznych to bardzo pracochłonne zajęcie. Zwykle grafik otrzymuje konkretne wytyczne odnośnie wyglądu ilustracji, która będzie stanowiła tło dla publikowanej treści. Innym razem, choć zdecydowanie rzadziej, ma wolną rękę i może tworzyć „po swojemu”. W następnym kroku jego grafika trafia do druku i tu zaczynają się problemy. Współpraca grafika z drukarzem nie zawsze układa się pomyślnie. Grafik a drukarz to dwie osobowości, niekiedy z zupełnie inna wizją dzieła.

Projekt drukowany zgodnie z oczekiwaniami

drukaż a grafikGraficy zawsze chcą, by ich projekty były drukowane zgodnie z oczekiwaniami. Nie po to godzinami dopracowywali projekt, by potem inna osoba zajęła się jego „ulepszaniem”. Rzadko zdarza się, by byli otwarci na sugestie drukarza, choć oczywiście tacy graficy także istnieją.

Co zrobić, by projekt rzeczywiście był drukowany zgodnie z oczekiwaniami? Przede wszystkim warto przygotować go zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dotyczącymi materiałów drukowanych. Nie należy dopuszczać do takiej sytuacji, gdy drukarz jest zmuszony dokonać korekty w projekcie, gdyż w innym razie jego wydruk nie będzie możliwy. Pamiętajmy, że korekty tej nie robi złośliwe. Drukarz chce, by papierowy wydruk prezentował się tak samo efektownie, jak projekt komputerowy, ale nie zawsze jest to możliwe. Niestety z winy grafika.

Grafik a drukarz – jak dojść do porozumienia?

grafikPrzede wszystkim warto obrać wspólne cele. Nie bójmy się rozmawiać, nie bójmy się wspólnie szukać optymalnych rozwiązań. Zarówno grafik, jak i drukarz dążą do tego, by ostateczny produkt miał doskonałą jakość. Obaj mają wkład w jego powstawanie i licytacje, kto ten wkład ma większy, nie mają żadnego sensu.

Przyczyn powstawania konfliktów pomiędzy studiem graficznym a drukarnią może być wiele. Dotyczą zarówno projektowania, jak i rozmaitych procesów poligraficznych. Niezależnie od tego, gdzie tkwi przyczyna nieporozumień, należy dążyć do szybkiego wyjaśnienia spornych kwestii. Im szybciej to zrobimy, im relacja grafik a drukarz będzie lepsza, tym szybciej zakończymy prace nad danym projektem.

Współpraca grafika z drukarzem – lektury godne polecenia

Grafik i drukarz popełniają błędy, ale im większą posiądą wiedzę, tym tych błędów, jak i wzajemnych nieporozumień będzie mniej. Przed przystąpieniem do pracy warto pokusić się o lekturę kilku pozycji dotyczących projektowania i drukarstwa. Jedną z nich jest książka „DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem”. Jest to publikacja skierowana zarówno do grafików, operatorów DTP czy projektantów, jak i osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości plików w drukarniach.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *