Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Dziś w niemal każdym polskim domu znajduje się komputer, a nierzadko każdy z domowników może pochwalić się własnym urządzeniem. Jeśli mamy komputer, to zazwyczaj też drukarkę, albo urządzenie wielofunkcyjne służące do drukowania, kopiowania i skanowania dokumentów. Produkowane dziś urządzenia domowego użytku pozwalają na pozyskanie tanich wydruków w przyzwoitej jakości. Niemniej, jeśli zależy nam na profesjonalnym wydruku dużych nakładów, domowy sprzęt nie wystarczy. Książki, czasopisma, katalogi, plakaty i fotoksiążki powstają w drukarniach. W jakim czasie? I ile kosztuje wydrukowanie książki?

Jak powstaje książka?

Wiele zależy od tego, na jakim podłożu będzie drukowana i jaką metodą, a także jak wiele zawiera ilustracji. Ilustracje mogą być wykonywane ręcznie, a następnie przenoszone do programu komputerowego, jak i tworzone bezpośrednio na komputerze.

Oczywiście warunkiem koniecznym do powstania książki jest tekst – książki służą przecież do czytania. Nawet bogato ilustrowane książeczki dla najmłodszych zawierają jakiś tekst, choć często jest to zaledwie kilka zdań. Dziś autorzy książek rzadko przelewają swoje myśli na kartkę papieru, większość z nich od razu zasiada przed komputerem, albo korzysta z urządzeń mobilnych, na których może zapisać pomysł, który przyszedł im do głowy w najmniej spodziewanym momencie. To oczywiście znacznie ułatwia powstawanie książki, gdyż nie ma potrzeby analizowania i przepisywania rękopisu, który przecież nie zawsze jest czytelny.

Redagowanie książki

Gotowy tekst trafia do wydawnictwa, gdzie prowadzone są prace redakcyjne. Na tym etapie należy ustalić przyszły wygląd książki, a więc jej wielkość, rodzaj oprawy, typ papieru, zawartość ilustracji i układ tekstu. Przygotowaniem ilustracji zajmuje się ilustrator, który może korzystać zarówno z technik ręcznych, jak i komputerowych. Jeśli ilustracje są gotowe, tekst został ułożony w programie komputerowym i wiemy, jak będzie wyglądać gotowy projekt, książka trafia do druku.

Ile kosztuje wydrukowanie książki?

Proces technologiczny zwykle wygląda podobnie, choć druk może być nanoszony na za pomocą różnych maszyn drukarskich i na rozmaite papierowe podłoża. Z pewnością każdy z nas choć raz trzymał w ręku książkę wydrukowaną na błyszczącym, śnieżnobiałym papierze, jak i taką, której kartki były matowe i lekko żółte. W każdym przypadku strony drukowane są na wielkich arkuszach, które później są składane i przycinane. Następnie kartki się zszywa lub skleja i łączy z okładką.

Zazwyczaj drukarnia uzależnia koszt wydruku książki od nakładu egzemplarzy, twardości okładki, liczby stron, rodzaju papieru i użytej kolorystyki. Znaczenie ma również format książki i rodzaj oprawy. Najtańszy jest wydruk książek klejonych w formacie A5 i miękkiej oprawie. Natomiast znacznie droższy będzie wydruk książki nie tylko klejonej, ale i szytej, do tego umieszczonej w twardej, eleganckiej oprawie. W cennikach usług drukarskich rzadko możemy spotkać informacje na temat kosztów wydruku książki. Zwykle koszty omawiane są indywidualnie, gdy pracownicy drukarni wiedzą, czego dokładnie dotyczy zlecenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *