jak powstaje papier

Jak powstaje papier

Czy wiesz jak powstaje papier?

Na pytanie jak powstaje papier niewielu z nas potrafi odpowiedzieć. Oczywiście wszyscy wiemy (a przynajmniej większość), że do produkcji wykorzystywane są drzewa, ale jak dokładnie wygląda proces produkcyjny?

Papier jako przedmiot codziennego użytku

Papier po prostu jest. Papier do drukarki, papier w książce, papier do pieczenia czy papier toaletowy. Sięgamy po niego nie zastanawiając się skąd się bierze. Oczywiście w wielu przypadkach jest nam niezbędny, ale równie często dochodzi do jego marnotrawienia. Ekolodzy biją na alarm. Dlaczego? Ponieważ papier powstaje z drzew. Marnotrawienie papieru to konieczność wycinki kolejnych drzew.

Papier wyparty przez nośniki elektroniczne?

Słowa o tym, że papier zostanie zastąpiony przez inne nośniki są nieco na wyrost. To prawda, że książki elektroniczne, czasopisma w sieci czy audiobooki powodują, że papierowych wydań jest nieco mniej, ale z pewnością nie zastąpią ich całkowicie. Przynajmniej nie sądzę, by stało się to w najbliższym czasie.

Jak powstaje papier?

Skoro ustaliliśmy już, że papier wciąż jest nośnikiem nie mającym sobie równych, przeanalizujmy etapy jego powstawania. Warto wiedzieć jak powstaje papier, bo być może dzięki temu zaczniemy go rozsądniej użytkować i zainteresujemy się tematem makulatury.

Papier powstaje z włókien roślinnych, których dostarczają drzewa, szczególnie takie, jak: sosna, jodła, świerk, topola czy buk, ale także inne rośliny, czyli len, trzcina, bawełna, konopie, słoma zbóż. Oprócz tego do produkcji papieru wykorzystywane są materiały wtórne, czyli wspomniana już makulatura oraz szmaty.

Jeśli chodzi o wykorzystanie drzew, materiał ten podlega obróbce chemicznej i mechanicznej. W wyniku obróbki chemicznej powstaje celuloza, a w wyniku obróbki mechanicznej ścier drzewny. To właśnie z tych produktów wytwarza się papier. Masa jest najpierw rozgniata, mielona, a następnie mieszana z dodatkami, które wpływają m.in. na gramaturę, kolor i sprężystość papieru. Do dodatków tych należą woda, klej, barwniki, kreda. Gotową już masę odkłada się na sito i czeka na usunięcie nadmiaru wody. Następnie masa podlega walcowaniu (spliśnianiu), po którym włókna prasowane są we wstęgę. Wstęga jest ponownie prasowana i suszona, następnie schładzana i zwijana.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *