Jak przygotować zaproszenia na wesele?

Niezależnie od tego, czy planujemy ślub w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego, huczne wesele, czy skromny obiad dla najbliższej rodziny, musimy przygotować zaproszenia ślubne i wręczyć je z odpowiednio dużym wyprzedzeniem. Jak przygotować zaproszenia na wesele?

Ile wcześniej zapraszać gości na wesele?

Nie istnieją przepisy, które regulowałyby kwestię zapraszania gości na uroczystość zaślubin i wesele. Zdarza się, że goście otrzymują zaproszenia pół roku wcześniej, ale bywa i tak, że zapraszani są znacznie później i na przygotowania mają nie więcej niż dwa tygodnie. Często dzieje się tak wtedy, gdy część zaproszonych wcześniej osób informuje o niemożliwości przybycia na wesele. Wówczas narzeczeni podejmują decyzję o zaproszeniu kolejnych osób, których wcześniej zaprosić nie mogli z uwagi na ograniczony budżet czy niedostateczną wielkość sali weselnej.

Niektórych zdarzeń nie da się przewidzieć i czasem wręczanie zaproszeń na ostatnią chwilę może być konieczne, niemniej uważa się, że nie jest to zachowanie zbyt kulturalne. Zaproszenia powinny być wręczane na tyle wcześnie, by goście zdążyli przygotować się do ślubu, czyli zgromadzić środki na prezent dla młodej pary, przygotować kreację, uzgodnić termin wizyty w salonie kosmetycznym i fryzjerskim, poprosić o dzień wolny w pracy itd. Z tego powodu najlepiej, jeśli zapraszanie na wesele odbywa się 3-4 miesiące przed terminem planowanej uroczystości.

Jak przygotować zaproszenia na wesele?

Zgodnie z tradycją, zapraszanie gości na ślub i wesele, odbywa się osobiście. Oznacza to, że narzeczeni powinni odwiedzić wszystkich, których chcą widzieć na swoim weselu. W niektórych przypadkach, np. w sytuacji pobytów zagranicznych, nie jest to możliwe, niemniej powinno dążyć się do tego, by większość takich spotkań się odbyła. Oczywiście nie wypada tylko wejść, zostawić zaproszenia i wyjść, w związku z czym zapraszanie gości może zająć naprawdę dużo czasu. To kolejny powód, dla którego za przygotowanie zaproszeń warto zabrać się ze znacznym wyprzedzeniem.

Zaproszenia na wesele warto zamówić na około pół roku przed planowaną uroczystością. Jeśli przygotowanie projektu i wydruk zaproszeń z jakiegoś powodu zostaną opóźnione, nadal nie będzie to sytuacja stresująca dla narzeczonych. Nawet gdyby całość przygotowań zajęła dwa miesiące, wciąż będzie wystarczająco dużo czasu na wręczanie zaproszeń.

Gdzie zamówić zaproszenia na wesele?

Zaproszenia ślubne można wydrukować na podstawie indywidualnego projektu, lekko zmodyfikowanego projektu wzorcowego, albo po prostu kupić gotowe. Gotowe zaproszenia dostępne są w księgarniach, sklepach papierniczych, sklepach z dewocjonaliami itd. Wystarczy odręcznie uzupełnić puste pola w tekście i zaproszenie nadaje się do wręczenia. Jeśli jednak chcemy przygotować oryginalne zaproszenia, powinniśmy nawiązać współpracę z drukarnią. Najlepiej taką, która oferuje przygotowanie projektu od podstaw. Oczywiście narzeczeni mogą przedstawić własne sugestie co do tego, jak ma wyglądać zaproszenie. Mogą wybrać czcionkę czy kolorystykę, mogą wskazać jakie wierszyki mają zostać uwzględnione w projekcie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *