Jak przykleić fototapety na ścianę?

Na blogach poświęconych tematyce wnętrzarskiej niejednokrotnie możemy natrafić na artykuły dotyczące dekoracji ściennych. W tej chwili sporym zainteresowaniem cieszą się naklejki ścienne, zwłaszcza jeśli chodzi o pokoje dziecięce i pomieszczenia biurowe, minimalistyczne plakaty w złotych, srebrnych, białych lub czarnych ramkach oraz fototapety w najróżniejszych wzorach. A które z tych wzorów są w tej chwili najmodniejsze? Jak przyklejać fototapety na ścianę, by dzięki nim pomieszczenie nabrało charakteru?

Na której ścianie nakleić fototapetę?

Powyższe pytanie od razu sugeruje, że fototapetami nie obklejamy całych pomieszczeń, bo rzeczywiście nie wypada tego robić, chyba że mówimy o sklepach muzycznych, siłowniach, salonach SPA i innych wnętrzach, których aranżacja powinna jasno określać, jaki jest profil działalności danej firmy. We wnętrzach mieszkalnych fototapetę umieszcza się najczęściej tylko na jednej ścianie. Czasem jest to cała ściana, innym razem jej fragment. Wszystko zależy od tego, jaki jest układ pomieszczenia i jakie meble/sprzęty zostały w nim rozmieszczone. Produkowane dzisiaj fototapety na ścianę nadają się do każdego wnętrza. Wybierając fototapetę na wzmocnionym podłożu, możemy cieszyć się piękną dekoracją nawet w łazience, gdzie bywa dość wilgotno.

Fototapety na ścianę do salonu

Jeśli chodzi o fototapety na ścianę do salonu, bardzo często jest tak, że umieszcza się ją tuż za meblami wypoczynkowymi. Fototapeta za kanapą może być całkiem dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli mebel nie jest zbyt wysoki. W niektórych pomieszczeniach możemy spotkać się też z tym, że fototapeta znajduje się nad niską i długą szafką RTV, a poniżej wiszących nad nią półek. Takie rozwiązanie również ma wielu zwolenników, ale w tym przypadku fototapeta nie powinna być zbyt kolorowa i wzorzysta, gdyż może rozpraszać uwagę osób chcących oglądać telewizję.

Jak przykleić fototapety na ścianę? Jaką fototapetę wybrać?

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie podłoże dla fototapety będzie najlepsze, co sprawdzi się w pokoju niesfornych dzieci, co w wilgotnej łazience, kuchni, albo w starszym budynku, gdzie ściany nie są idealnie równe, powinniśmy skonsultować się z pracownikiem drukarni, która przygotuje dla nas fototapetę. Podłoża do fototapet są różne, jedne bardzo cienkie i elastyczne, inne grubsze, mniej podatne na rozciąganie. Jeśli jesteśmy pewni, że fototapeta nie będzie narażona na przypadkowe zniszczenie, możemy wybrać tańszą wersję. Jeśli jednak fototapeta zostanie przyklejona w takim miejscu, gdzie będzie często dotykana, obcierana czy narażona na działanie wilgoci albo bezpośrednie nasłonecznienie, lepiej wybrać podłoże wzmocnione.

Fototapetę z reguły przykleja się w ten sam sposób, co tapetę i przy użyciu takiego samego kleju. Zawsze jednak lepiej zapoznać się z instrukcją przygotowaną przez producenta fototapety, która jasno określa, jakiego kleju należy użyć, jak nakładać go na ścianę lub fototapetę i jak docisnąć arkusz do ściany.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *