Jakość domowego wydruku

Jakość domowego wydruku

Od czego zależy jakość domowego wydruku?

Domowe wydruki z reguły nie są dokumentami przeznaczonymi do rozpowszechniania wśród szerokiego grona odbiorców, tak jak czasopisma czy książki. Z tej przyczyny zwykle mają znacznie niższą jakość aniżeli wydruki sporządzone przez profesjonalną drukarnię. Domowa drukarka nie posiada rozbudowanych funkcji, umożliwiających wydruk na rozmaitych podłożach. Nie oznacza to jednak, że wydruk musi mieć kiepską jakość. Jakość domowego wydruku powinna być więcej niż zadowalająca.

Od czego zależy jakość domowego wydruku?

Jakość domowego wydruku zależy od wielu czynników. Podstawowym jest zakupiony sprzęt. Drukarki są różne – tańsze i droższe, „zwykłe” i trudniejsze w obsłudze. Bez dobrego sprzętu nie ma dobrych wydruków, niemniej jednak nawet urządzenie z niższej półki może drukować ładnie, jeśli będzie używane zgodnie z zaleceniami producenta. Do zaleceń tych należą:

Używanie właściwych, oryginalnych materiałów eksploatacyjnych

Chodzi przede wszystkim o tusze i tonery. Te oryginalne są zwykle dosyć drogie, ale użycie podróbek może narazić właściciela drukarki na dodatkowe koszty związane z naprawa sprzętu, w którym używane były nieodpowiednie materiały eksploatacyjne. Podróbki mogą powodować zmiany w kolorach, zacieki bądź pasy na wydruku.

Naprawa w profesjonalnym serwisie

Zepsutą drukarkę zawozimy (wysyłamy) do profesjonalnego serwisu. Nie naprawiamy jej na własną rękę. Niekiedy tego zadania podejmują się zaprzyjaźnieni informatycy. Jeśli mają odpowiednią wiedzę, a  drukarka nie jest nowoczesnym i drogim sprzętem, można zaryzykować. W przeciwnym wypadku nie podejmujemy się naprawy w innym miejscu niż zostało to wskazane przez producenta urządzenia. Ważną kwestią jest także montaż oryginalnych części.

Użycie odpowiedniego papieru

Zwykle w menu urządzenia możemy wybrać rodzaj podłoża (papieru), na którym dokonywany będzie nadruk. Jeśli wybierzemy nieprawidłowo bądź w ogóle nie skorzystamy z tej funkcji, jakość domowego wydruku nie będzie zadowalająca. Podobnie stanie się, jeżeli kupimy najtańszy papier – zbyt cienki bądź zbyt gruby i o zbyt chropowatej powierzchni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *