Jasne kolory

Jasne kolory – magia bieli

Jasne kolory – co poza bielą

białe koloryKolory mają olbrzymi wpływ na to jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość. Badania na temat kolorów są prowadzone od wielu lat i dotyczą różnych aspektów kolorów, począwszy od tych związanych ze sposobem postrzegania kolorów a kończąc na tych związanych z tym jak takimi kolorami można się bawić by osiągnąć zamierzony efekt. Niezależnie od tego jak dużą rolę przywiązujemy do kolorów powinniśmy sobie zawsze zdawać sprawę z faktu, ze kolory mają wpływ na nasze życie i że to często właśnie pod ich wpływem podejmujemy określone decyzje.

Ciekawym przykładem wpływu kolorów jest kolorystyka w urządzaniu wnętrz i projektowaniu graficznym. Wiemy na przykład, ze jasne kolory są tutaj szczególnie często wykorzystywane i że maja one tutaj swoje jasno określone funkcje. Jasne kolory w przypadku wnętrz i grafiki to przede wszystkim biel i jej 5óżnorodne odcienie, ale warto tutaj od razu zaznaczyć, ze jasne kolory nie ograniczają się tylko i wyłącznie do bieli. Inne jasne kolory, które są w tych dwóch obszarach równie często wykorzystywane to także beże, delikatne brązy, lekkie odcienie żółtego, różowe czy nawet niebieskiego. Jak się zatem okazuje paleta jasnych kolorów może być dosyć bogata i nie ogranicza się wcale tylko i wyłącznie do kolorów, które są ewidentnie białe. Jak w praktyce wygląda interesujące wykorzystanie kolorów?

Magiczna biel

Jasne kolory ścianJeśli chodzi kolorystykę ścian to jasne kolory będą się idealnie sprawdzały w przypadku wnętrz, w których przestrzeń będzie dosyć ograniczona. Jeśli mamy małe pomieszczenie, które chcemy rozświetlić jasne kolory to z pewnością strzał w dziesiątkę. Jasne kolory w tym przypadku to zatem przede wszystkim optyczne powiększenie przestrzeni, rozświetlenie wnętrz a także zabawa z kreatywnym postrzeganiem przestrzeni. Natomiast jeśli chodzi o branżę związaną z grafiką to tutaj liczyć się będzie przede wszystkim fakt w jakim celu dany kolor jest wykorzystywany. Jasne kolory w przypadku branży graficznej to przede wszystkim kolory, które mogą być wykorzystywane na przykład w projektowaniu zaproszeń czy kartek okolicznościowych.

Jasne kolory tła sprawdzają się tutaj faktycznie najlepiej i warto z pewnością zwrócić uwagę właśnie konkretnie na nie. Oczywiście nie oznacza to, że tego typu kolory nie mogą być wykorzystywane w innych rzeczach. Tutaj sprawdzą się także inne element z wykorzystaniem właśnie jasnych kolorów, w szczególności elementy związane z literami czy logo. Wszystko jednak tak naprawdę zależy po prostu od kreatywnej wyobraźni i pomysłu projektanta i nie ma tutaj jednej wyraźnej zasady. Warto tym pamiętać.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *