Popularne metody drukowania plakatów
Wybierając się na przechadzkę ulicami miasta, co rusz napotykamy na swojej drodze rozmaite plakaty. Część informuje o planowanych wydarzeniach o charakterze muzycznym czy sportowym, część zachęca do skorzystania z usług konkretnych firm. Uwagę przyciągają plakaty, które czymś wyróżniają się na tle pozostałych. Największe znaczenie ma zatem ciekawy projekt, ale i jakość wykonania. Na jakość tę wpływają m.in. metody drukowania plakatów.
Plakat – informacja, reklama, dekoracja
Plakaty mogą pełnić rozmaite funkcje. Najczęściej kojarzymy je z działaniami reklamowymi, mającymi na celu wypromowanie jakiegoś wydarzenia, instytucji, firmy czy osoby. Plakat może również pełnić funkcję informacyjną. Na słupach ogłoszeniowych spotykamy wiele takich plakatów, dotyczących życia danego miasta czy dzielnicy,
Obok tego wyróżniamy plakaty dekoracyjne. Kojarzą się przede wszystkim z pokojami dziecięcymi i młodzieżowymi, ale śmiało można je wykorzystywać również w innych wnętrzach. Plakat sprawia, że pomieszczenie wygląda niezwykle oryginalnie i nowocześnie.
Wydruk plakatu krok po kroku
Pierwszym krokiem jest sporządzenie projektu. Plakaty reklamowe i informacyjne powinny być przede wszystkim czytelne. Zbyt wiele informacji, do tego nadrukowanych bardzo małą czcionką, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. W przypadku plakatów ważna jest nie tylko informacja pisemna, ale również grafika lub zdjęcie.
Jeżeli projekt jest gotowy, można przystąpić do wyboru metody i techniki druku. Wybór uzależniony jest m.in. od wielkości nakładu, gdyż w przypadku niektórych metod druk ogromnej, bądź przeciwnie – niewielkiej ilości plakatów, może być niezwykle kosztowny, a przy tym nieopłacalny.
Metody drukowania plakatów
Druk offsetowy
Jedną z najpopularniejszych metod jest druk offsetowy. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych nakładów. W przypadku tej metody największe koszty generuje przygotowanie plakatów do wydruku, dlatego niezwykle ważne jest, aby w trakcie drukowania nie nanosić poprawek. Tym samym koszt wydruku jednego plakatu nie powinien wynosić więcej niż kilkadziesiąt groszy.
Metoda offestowa ma także wady. Największa jest taka, że plakaty nie są w żaden sposób zabezpieczone przed działaniem wody czy promieni słonecznych. Plakaty można rozwieszać tylko w zamkniętych pomieszczeniach.
Sitodruk
Jeśli chodzi o inne metody drukowania plakatów, np. sitodruk, sprawdza się on w przypadku nakładów średnich i dużych, kiedy zależy nam na zabezpieczeniu wydruków przed działaniem czynników zewnętrznych, albo mamy świadomość, że plakaty będą eksponowane w pomieszczeniach przez długi czas. Jeśli chodzi o koszt, podobnie jak w przypadku druku offsetowego, im większy nakład, tym niższa jest cena za sztukę.