Drukarnia zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju wyrobów poligraficznych. Nowoczesne maszyny pozwalają na szybką i dokładną realizację druku, niezależnie od wybranej metody drukowania. Niemniej nawet najlepsze maszyny drukarskie nie wystarczą, jeśli pracownicy drukarni nie będą potrafili wykorzystać ich możliwości, nie będą posiadali zmysłu artystycznego, nie będą dostatecznie skrupulatni. Mimo rozwoju najnowszych technologii praca w drukarni pozostaje zajęciem wymagającym.
Kontrola i obsługa maszyn drukarskich
Zanim odpowiemy na pytanie, na czym polega praca w drukarni, musimy uzmysłowić sobie, że w nowoczesnych drukarniach pracują nie tylko drukarze, ale i graficy, informatycy, czy osoby odpowiedzialne za obsługę klientów. Jeśli chodzi o samych drukarzy, ich podstawowym zadaniem jest kontrola i obsługa maszyn drukarskich. Mogą to być zarówno maszyny starego typu, wykorzystujące tradycyjne czcionki drukarskie, jak i maszyny nowoczesne, przeznaczone do druku cyfrowego. Druk cyfrowy cieszy się obecnie ogromną popularnością – do tego stopnia, że liczne drukarnie specjalizują się właśnie w tej metodzie wydruku i promują się jako drukarnie cyfrowe (zobacz drukarnia gutenberg). Ale nawet w takich miejscach w razie potrzeby wykorzystywane są tradycyjne metody wydruku, a profesjonalni drukarze bez trudu potrafią obsłużyć maszyny starszego typu.
Jak zostać drukarzem?
O pracę w drukarni mogą ubiegać się osoby, które ukończyły szkołę poligraficzną. Może to być szkoła zawodowa, szkoła średnia o odpowiednim profilu albo szkoła policealna. Tych ostatnich jest zdecydowanie najwięcej, ponieważ decyzja o pracy w zawodzie drukarza rzadko jest pierwszym wyborem osób rozpoczynających naukę w szkole średniej.
Obok szkół policealnych istnieją również kierunki na uczelniach wyższych, które przygotowują do pracy w branży poligraficznej. Na studiach prowadzone są zarówno zajęcia teoretyczne, w tym wykłady na temat historii druku, jak i szereg zajęć praktycznych. Najpopularniejsze kierunki studiów wyższych to papiernictwo i poligrafia – kierunki oferowane są przede wszystkim na uczelniach technicznych.
Na czym polega praca w drukarni?
Pracując w drukarni, jesteśmy odpowiedzialni za realizację zamówień składanych przez klientów. Zamówienia są różnorodne, najczęściej dotyczą wydruków na papierze, ale zdarza się, że drukarnia realizuje również wydruki na płótnie, folii czy aluminium. Praca w drukarni polega zarówno na obsłudze dużych zamówień, składanych przez firmy (wydruk papierów firmowych, katalogów, wizytówek, ulotek, gadżetów reklamowych), jak i zamówień mniejszych, składanych przez osoby prywatne (wydruk zaproszeń, plakatów dekoracyjnych, fotoksiążek, a nawet fototapet).
Praca w drukarni bywa zajęciem wymagającym, zwłaszcza jeśli drukarz musi przygotować ogromne nakłady książek czy katalogów, a podczas realizacji druku ma ciągły kontakt z chemikaliami. Ale praca w drukarni to również możliwość realizacji swoich pasji, wykorzystania kreatywności i zaprezentowania talentu graficznego.