Papier ozdobny i wizytowy – zastosowania
Papier jest niezwykle pożądanym surowcem, ale ze względu na wszechobecność, mocno niedocenianym. Tymczasem bez papieru trudno wyobrazić sobie życie człowieka. Papier spotykamy w kuchni (papier śniadaniowy i papier do pieczenia, ręczniki papierowe), w szkole (bloki techniczne i rysunkowe, książki, zeszyty), w przedsiębiorstwach (kalendarze i dokumenty) oraz wielu, wielu innych dziedzinach życia. Nie wolno zapominać również o papierze wizytowym, dekoracyjnym. Papier ozdobny kupimy w każdej księgarni. Tylko w jakich sytuacjach powinniśmy go używać?
Papier ozdoby – wyłącznie funkcja dekoracyjna?
Papier ozdobny pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, co nie oznacza, że przestał być praktyczny. Zaproszenia czy zawiadomienia nadrukowane na papierze ozdobnym są nie tylko efektowne, ale pełnią również funkcję informacyjną. Okazuje się zatem, że papier taki śmiało może być wykorzystywany do produkcji przedmiotów użytkowych, ale również niezwykłych dekoracji „na jeden raz”.
Zastosowania papierów ozdobnych
W papiery ozdobne chętnie zaopatrują się artyści i placówki plastyczne, muzea, ale także szkoły, przedszkola, agencje reklamowe czy firmy usługowe. Papier ozdobny ma wiele zastosowań, spośród których należy wymienić zaproszenia i zawiadomienia, kartki okolicznościowe, dyplomy, eleganckie koperty i większe opakowania, ale również efektowne dekoracje.
Papier dekoracyjny – charakterystyka produktu
Papier dekoracyjny jest zwykle znacznie grubszy od standardowej kartki, przez co trudniej go zniszczyć. Występuje w wielu gamach kolorystycznych oraz w wielu wzorach. Papier ozdobny może być gładki, ale równie często spotyka się materiały zawierające tłoczenia albo barwne nadruki. Papiery różnią się fakturą i gramaturą – wzorów na rynku jest tak dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Papier ozdobny nie bez przyczyny nazywany jest luksusowym. Jego użycie świadczy o dobrym guście i szacunku do osoby, która zostaje obdarowana taką kartką, blankietem lub zaproszeniem.