Zaproszenia ślubne

Zaproszenia na wesele – o czym należy pamiętać?

Wokół tematu zapraszania gości weselnych wyrosło wiele mitów, co sprawia, że narzeczeni nie zawsze wiedzą, w którym momencie powinni wręczyć zaproszenia, co wypada w nich zawrzeć, a co nie będzie postępowaniem w dobrym guście. Zaproszenia na wesele powinny pełnić funkcję informacyjną, czyli dostarczać informacji o tym kto, kogo, gdzie i kiedy zaprasza. Muszą być zatem czytelne. Szata graficzna powinna jasno wskazywać, że chodzi o uroczystości ślubne, a forma zaproszenia i zwroty grzecznościowe pokazywać, że zależy nam na obecności osób, które otrzymują zaproszenia.

Kiedy i jak wręczamy zaproszenia na wesele?

Zaproszenia ślubne wypada wręczyć na tyle wcześnie, by zaproszeni goście zdążyli przygotować się do uroczystości. Oczywiście nie chodzi o to, by przygotowania te odbywały się w biegu. Goście muszą mieć czas na zakup stosownego stroju, umówienie wizyty u fryzjera czy kosmetyczki. Nierzadko konieczne jest ustalenie dnia wolnego w pracy. Poza tym nie każdego stać na to, by w krótkim czasie zgromadzić środki na prezent weselny. Z tego powodu zaproszenia na wesele wręczamy na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. Jest to rzeczywiście dość wcześnie, dlatego wielu gości nie jest w stanie już wtedy potwierdzić obecności na weselu. Dlatego w tej chwili na większości zaproszeń zamieszcza się numery telefonów narzeczonych z prośbą o potwierdzenie przybycia w danym terminie.

Zaproszenia ślubne

Zaproszenia na wesele należy wręczyć osobiście. Nie powinno się tego robić na ulicy podczas przypadkowego spotkania. Przyjęte jest odwiedzanie osób z listy gości weselnych w miejscu zamieszkania. Najpierw zapraszamy słownie, następnie wręczamy zaproszenie. Czy dozwolone jest rozsyłanie zaproszeń ślubnych? Tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład wtedy, gdy zapraszamy osoby mieszkające za granicą.

Treść zaproszenia na wesele

W zaproszeniu muszą znaleźć się imiona i nazwiska narzeczonych oraz zapraszanego gościa (gości). W  tej chwili większość narzeczonych samodzielnie finansuje wesele, ale w przeszłości ciężar ten spoczywał na rodzicach, dlatego w zaproszeniu znajdowała się adnotacja, że młodzi zapraszają wraz z rodzicami. Jeśli zapraszamy tylko na ślub, nie kupujmy gotowych zaproszeń na wesele, albo wybierzmy takie, które mają wewnątrz wyjmowaną wkładkę informującą o miejscu imprezy weselnej, a bez tej wkładki są po prostu zaproszeniem do kościoła lub urzędu stanu cywilnego.

Na zaproszeniu można nadrukować również wierszyki lub cytaty o miłości i małżeństwie. Co do wierszyków sugerujących, jakiego rodzaju prezenty mają kupować goście, uważa się, że nie jest po postępowanie w dobrym guście, choć niektórzy narzeczeni stosują takie zabiegi.

Zapraszanie osób nieletnich i osób towarzyszących

Każda pełnoletnia osoba powinna otrzymać indywidualne zaproszenie, nawet jeśli wciąż jest na utrzymaniu rodziców. Jeśli osoba jest nieletnia, ale wiemy, że ma stałego chłopaka/dziewczynę, również powinna otrzymać osobne zaproszenie. Dopisek „z dziećmi” ma rację bytu tylko wtedy, gdy rzeczywiście mamy na myśli dzieci, które przyjdą na wesele razem z rodzicami. Odnośnie osób towarzyszących – należy wymienić je z imienia i nazwiska, chyba że takiej osoby zupełnie nie znamy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *