Fototapety

Fototapety – z czego wynika ich popularność?

Większość osób uważa, że dekorowanie pomieszczeń, chociaż bywa kosztowne, jest też bardzo przyjemne. Dzięki zmianie koloru ścian, nowym firanom, dekoracyjnym poszewkom na poduszki i innym dodatkom, wnętrze nabiera nowego charakteru. Zmiany wcale nie muszą być duże. Niekiedy warto postawić na jedną, ale rzucającą się w oczy dekorację ścienną w postaci fototapety.

Co to jest fototapeta?

Fototapety nie mają wiele wspólnego z tradycyjnymi tapetami ściennymi, choć obydwa produkty przykleja się do ściany, nierzadko przy użyciu takich samych klejów. Podobny może być również materiał, jaki wykorzystuje się jako podłoże fototapety. Ale na tym podobieństwa się kończą.

Tapeta a fototapeta

Klasyczna tapeta to produkt sprzedawany w rolkach – na każdej rolce znajduje się dokładnie taki sam pasek tapety, zarówno jeśli chodzi o wymiar, jak i wzornictwo. To sprawia, że tapetą możemy pokryć wszystkie ściany w pomieszczeniu, tym samym całkowicie rezygnując z użycia farb do malowania ścian. Tapetę można wykorzystać także na jednej ścianie albo jej fragmencie, pamiętając, że cały czas będzie się powtarzał ten sam wzór. Warto również dodać, że klasyczna tapeta posiada liczne żłobienia, nie jest gładka i błyszcząca.

Fototapetę również zakupimy w rolkach ale niekoniecznie muszą to być rolki o identycznej szerokości. I co najważniejsze – fototapeta tworzy na ścianie obraz. Może przedstawiać krajobraz, obiekty architektoniczne, pojazdy, rośliny czy zwierzęta. Zamiast powtarzalnego drobnego wzoru, otrzymujemy coś w rodzaju ogromnej fotografii. Jej powierzchnia może być matowa lub błyszcząca, a niezależnie od tego, fototapetę łatwo się czyści przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki.

Z czego wynika popularność fototapety?

Atrakcyjny wygląd fototapety

Fototapety należą do grupy najchętniej wybieranych dekoracji ściennych. Decyduje o tym kilka czynników, a najważniejszym jest oczywiście nowoczesny, atrakcyjny wygląd fototapety. Fototapetę można dobrać w taki sposób, by podkreślała charakter wnętrza, niezależnie od tego, czy jest to salon, pokój dziecięcy czy jadalnia. Z łatwością zakupimy też fototapetę do biura lub sklepu branżowego. A jeśli mimo wszystko żaden z oferowanych wzorów nie spełni naszych oczekiwań, możemy zdecydować się na wykonanie fototapety ze zdjęcia. Może to być zarówno fotografia pochodząca z banku zdjęć, jak i pochodząca ze zbiorów prywatnych. Najważniejsze, by było to zdjęcie dobrej jakości.

Trwałość fototapety

Fototapety cieszą się dużym zainteresowaniem także dlatego, że są produktami o wysokiej trwałości. Dobrze przylegają do ścian, przy okazji maskując drobne nierówności i trwałe zabrudzenia. Są łatwe w czyszczeniu, choć należy pamiętać, by metodę czyszczenia dobierać do rodzaju podłoża (niektóre fototapety można myć wodą, inne należy przetrzeć lekko wilgotną ściereczką). Dobrej jakości fototapety są trwałe, czyli nie tracą koloru, nie odbarwiają się, nie pękają, nie falują. Przez wiele lat zdobią ściany w pomieszczeniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *